En grupp elektriker har lanserat en egen stödfond för att säkerställa att om någon av dem får Covid-19 eller tvingas att isolera sig själv, kommer de inte att lämnas ekonomiskt fattiga.

Arbetarna är anställda av den elektriska underleverantören NG Bailey och arbetar på den nya MENSA-byggnaden på 734 miljoner £ vid Atomic Weapons Establishment i Aldermarston, Berkshire. Om någon måste isoleras på grund av att komma i kontakt med någon med Covid-19, har de bara rätt till lagstadgad sjuklön på bara £ 95 per vecka. Arbetarna har i teorin också rätt till sjuklön i branschen enligt Joint Industry Board-avtalet. Men detta betalas inte för de första två veckorna av sjukdom, vilket betyder att när den betalas är isoleringsperioden slut och arbetaren har återvänt till platsen. Elektrikerna kontaktade ursprungligen NG Bailey för att söka överenskommelse om att en extra betalning skulle kunna göras för att de skulle ha råd att självisolera men detta avvisades. Som svar gick arbetarna överens om att inrätta ett eget insamlingssystem. Var och en betalar 10 £ per vecka till systemet och om en arbetare måste isoleras eller utveckla Covid-19 får de 205 £, vilket tillsammans med £ 95 SSP innebär att de får totalt £ 300 i veckan. Upp till 120 arbetare deltar i systemet och det är 8-10 arbetare som är involverade i att samla in arbetarnas pengar. Under de flesta veckor samlar systemet cirka 1100 £. Arbetarna har också infört ett elektroniskt kortbetalningssystem för att underlätta insamlingen. Totalt har 16 arbetare krävt stöd från systemet, 15 har varit tvungna att självisolera och en utvecklad Covid-19. Förra veckan betalade systemet ut 900 £ till arbetare som isolerade sig och totalt 6 785 £ har betalats ut sedan systemet startade i november. Förena nationell officer för konstruktion Ian Woodland sa : ”Våra medlemmar förtjänar inget annat än beröm för att ha upprättat detta system, där de stöder och skyddar varandra. ”Det utmärkta arbetet från våra medlemmar på Aldermarston-webbplatsen visar att arbetsgivare och regeringen har misslyckats med att säkerställa att arbetare som är tvungna att självisolera eller som visar symtom har råd att inte gå till jobbet för att undvika att sprida viruset. ”Arbetarna har det starka valet att göra rätt eller betala räkningarna. Ingen kan överleva på £ 95 i veckan. “Även om detta är en hjärtvärmande historia om arbetare som tar kollektiva åtgärder, bör det skämma byggarbetsgivare och regeringen att agera och se till att alla arbetare skyddas bättre.”

 

Gratis Offertförfrågan